Biz ve Onlar

5 - 11 Ekim, Luna Sanat Galerisi. Rasimpaşa Mahallesi, Yavuztürk Sok. Onan Apt. No:28, Daire:2, Kat: 1, Kadıköy, İstanbul.

Reconstruction - 1, tual üzeri yağlıboya, 120 x 90,

"Suit Vollard ve yıkım"

"History repeats itself, first as tragedy, second as farce"

Entropi

My Home My City / Evim Güzel Evim

Yıkıldık Ey Halkım Unutma Bizi

OXY - MORON

GRACE

Ankara’da farklı eğitimlerden ve çevrelerden 6 kadın bu  proje ile bir araya gelir. Yöntem olarak çok da kadınlara özgü bir yöntemi,  örgü ile yama işini seçerler. Çünkü yamalı bohça,  yerine göre aile bütçesini, yerine göre postmodern halleri bir çırpıda tanımlayıverir. Öte yandan üretme eylemi paylaşımcıdır, ekonomiktir, çok kimliklidir. Ne kadar önceden plan, program yapılırsa yapılsın, parçalar bireysel özelliklerini korur. Gene de farklılıklar uyum içinde bütünlenir. Ayrıca örgü, gerçek bir sabır işidir. En küçük birim olan ilmeklerle neredeyse sonsuz boyutta iş yapılabilir.

Kadınlar, görsel malzeme, desen olarak bir hemcinslerini, Grace Mugabe’yi seçerler. Grace Türk basınında mini etek giyen kızların tecavüzü davet ettikleri yolundaki değerlendirmesi ile haber olmuştu. Ancak daha ziyade, bir kadın olmasına rağmen, eril iktidarın simgesi olan boğanın, kontrolsüz güçü ile yarattığı yıkımdan adını alan buldozer lakabı ile anıldığının iddia edilmesi ile dikkatleri çekmişti.  Ama ne yazık ki buldozer lakabı ile anılması sadece bir tercüme hatasıdır.  Buldozer lakabı ile anılan Tanzanya başkanı Magufuli’dir. Gene de Grace güçlü bir kadındır, fakat bir anti kahramandır; o bu kadınların olmak istemeyeceği herşeydir. 

İpler, şişler ve desen paylaşılır ve parçalar bittikçe birleştirilerek tümleştirilir. Sonunda ortaya çıkan işin bir yorgancıda toparlanacağı varsayılarak Ankara, Sincan civarı çeyizci ve yorgancılarına başvurulur. Hiç bir çeyizci ya da yorgancı bu işi almak istemez. Sanki geleneksel el sanatları sanayiye teslim olmuştur, kısıldıkları küçücük alan dışında hiç bir şey yapamazlar ya da yapmayı dahi istemezler.  Sonunda kadınlar kendi imkanları ile örgüyü elyafa tutturarak çarşafla kaplarlar. Dışarıdan alınan tek hizmet çarşafla kaplanırken kadınlar tarafından zaten teğellenmiş olan işin üç tarafına makina çektirilmesidir.

Projeye Figen Özgür , Nuran Yüksel , Ebrulal Özaydın, Güldane Okutan, İpek Aydoğan  ve Fulya Turan emek vermiştir.

dozer
dozer
dozer
dozer
Dozer- 1 115 x 150
tuval üzeri yağlıboya
Zamanın Oku 80 x 100
Show More

Tüm hakları saklıdır, kaynak gösterilmeden içerik kopyalanamaz.

© 2023 by The Painter. Proudly created with Wix.com

  • Twitter Metallic
  • s-facebook
Zamanın Oku 80 x 100